Wczytuję dane...

Pielęgnacja skóry wokół oczu

Pielęgnacja skóry okolic oczu bardzo często jest pomijana w naszym codziennym rytuale, nakładamy krem na twarz i to wszystko. Dbanie o tę partię skóry jest także niezwykle istotne, gdyż skóra wokół oczu bardzo szybko ulega starzeniu, ponieważ jest delikatna i wiotka. Posiada ona bardzo cienka podściółkę tłuszczową, co sprawia że szybko traci jędrność oraz napięcie, jest także uboga w gruczoły łojowe. Dla przykładu na policzkach na 1cm2 znajduje się około 800 gruczołów łojowych, a na takiej samej powierzchni skóry wokół oczu- tylko 20. Jest ona także bardzo cienka, ma tylko około 0,5 mm grubości, podczas gdy w innych miejscach twarzy jej grubość wynosi około 2 mm. Często obserwuje się zasinienia oraz obrzęki pod oczami, co jest spowodowane słabszym krążeniem krwi i limfy. Mięsień okrężny oka jest jednym z najruchliwszych elementów twarzy. Podczas mrugania czy mrużenia oczu praktycznie ciągle pracuje, a to przyczynia się do zmęczenia oczu oraz powstawania zmarszczek mimicznych („kurze łapki”).


Często, aby przedłużyć trwałość przedłużonych rzęs, klientki pomijają pielęgnację okolic oczu. Są one przez nas instruowane, że nie należy używać tłustych produktów w pobliżu rzęs. Nie oznacza to jednak, że powinno się unikać wszystkich preparatów. Zakazane są mleczka, płyny dwufazowe, tłuste kremy, oleje. Co zatem stosować do pielęgnacji skóry wokół oczu?

Przede wszystkim należy zacząć od demakijażu. Zalecane jest stosowanie płynów micelarnych, chusteczek lub specjalnych szamponów. Należy dokładnie zmyć cały makijaż, także to co zostaje pomiędzy rzęsami. Jest to także sebum oraz martwe komórki naskórka, które mogą przyczyniać się do rozwoju pasożytów (Nużeniec ludzki).
 

W przypadku, kiedy mamy przedłużone rzęsy, do pielęgnacji skóry wokół oczu najlepszym wyborem będą preparaty w postaci hydrożelu. Są to kosmetyki beztłuszczowe, łatwo rozprowadzające się na skórze. Tworzą na powierzchni skóry cienka warstwę, która ma za zadanie utrzymywanie składników aktywnych. Dodatkowo można pod taki kosmetyk nałożyć serum, które także jest preparatem wodnym, ale charakteryzuje się wyższym stężeniem substancji aktywnych niż krem czy żel. Należy pamiętać że nie wystarczy zastosowanie samego serum, ponieważ bardzo szybko paruje on z powierzchni skóry. Warstwa żelu sprawi że utworzy się ochronny film na powierzchni skóry zapobiegający odparowaniu preparatu.

Najważniejszym zadaniem kosmetyków przeznaczonych do okolic oczu jest ich nawilżanie. Najpopularniejszym składnikiem nawilżającym jest kwas hialuronowy, który wiąże cząsteczki wody oraz zapobiega jej utracie. Poprzez zwiększenie uwodnienia naskórka wygładza bardzo płytkie zmarszczki, a skóra staje się bardziej jędrna i elastyczna. Aby pozbyć się sińców oraz obrzęków pod oczami warto wybrać preparaty zawierające arnikę lub kasztanowiec. Popularnym składnikiem żelów jest świetlik, który wykazuje działanie łagodzące, kojące. Podobny efekt uzyskamy stosując pantenol, który dodatkowo regeneruje i nawilża skórę. Aby opóźnić procesy starzenia warto wybrać preparaty zawierające w swoim składzie witaminy A, C, E, ponieważ wykazują one właściwości antyoksydacyjne. 

 
 

Lista składników aktywnych w kosmetykach pod oczy jest bardzo długa. Przedstawiłam najpopularniejsze z nich. Jestem przekonana, że każda z was wybierze coś dla siebie i także zacznie dbać o tę okolicę skóry twarzy.

 

 

Iza Włodarska

Bydgoszcz

Instruktor Noble Lashes

Stylistka rzęs, kosmetolog

www.facebook.com/stylistkarzesbydgoszcz