Wczytuję dane...

Dezynfekcja narzędzi w gabinecie stylizacji rzęs

W gabinecie stylizacji rzęs wiedza, doświadczenie i umiejętności to zaledwie połowa sukcesu podczas pracy z klientem. Druga połowa tkwi w bezpieczeństwie oferowanych usług. Prowadząc działalność warto wiedzieć, że gabinety kosmetyczne w świetle dyrektyw Unijnych są traktowane, jak gabinety zabiegowe. W związku z tym zachodzi konieczność przestrzegania tych samych procedur, które tyczą się placówek leczniczych.

 

Aby móc prawidłowo interpretować procedury należy przyswoić kilka pojęć, które powinny być znane każdej osobie zawodowo pracującej w gabinecie kosmetycznym.

Pierwszym z nich jest Aseptyka, czyli postępowanie mające na celu dążenie do jałowości pomieszczeń i narzędzi w celu niedopuszczenia do zakażenia. Zapewnienie jej jest możliwe dzięki dokładnemu myciu i dezynfekcji, a następnie sterylizacji.

Antyseptyka natomiast, to postępowanie odkażające, mające na celu niszczenie drobnoustrojów na skórze, błonach śluzowych, w zakażonych ranach. Nie dotyczy przedmiotów.

Dekontaminacja to proces, podczas którego są unieszkodliwiane lub usuwane drobnoustroje. Do metod dekontaminacji zalicza się sanityzację, dezynfekcję i sterylizację.

Sanityzacja to nic innego jak usuwanie widocznych zabrudzeń i zanieczyszczeń z używanych narzędzi np. poprzez mycie.

Proces dezynfekcji to czynności, dzięki którym unieszkodliwieniu ulegają wirusy, grzyby i wegetatywne formy bakterii, wraz z prątkami gruźlicy do poziomu niezagrażającego zdrowiu.

Sterylizacja pozwala na wyeliminowanie wszystkich form drobnoustrojów łącznie z formami przetrwalnikowymi.

 


Nie wszystkie narzędzia traktowane są jednakowo. W zależności od ryzyka zakażenia sprzęt oraz narzędzia skategoryzowano, jako Sprzęt krytyczny, który charakteryzuje się wysokim ryzykiem zakażenia, mający kontakt z jałowymi tkankami. Sprzęt półkrytyczny czyli taki, który kontaktuje się z błonami śluzowymi lub uszkodzoną skórą. Ryzyko zakażenia w kontakcie z takim narzędziem jest średnie oraz Sprzęt niekrytyczny, czyli taki, który niesie za sobą najmniejsze ryzyko zakażenia. To właśnie ten rodzaj sprzętu używany jest w praktyce stylisty rzęs. Zgodnie z przepisami i stanowiskiem Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych większych miast Polski w przypadku dwóch pierwszych kategorii konieczne jest przeprowadzenie procesu sterylizacji. Natomiast pęsety jako narzędzia nienaruszające ciągłości tkanek mogą jedynie być poddane dezynfekcji wysokiego stopnia. W przypadku sterylizacji pęset należy liczyć się z tym, że jakość styku pęsety może ulec pogorszeniu.

 

Idealny środek dezynfekcyjny

Wiele stylistek stawia pytanie, jaki preparat do dezynfekcji wybrać, czy wystarczy jeden do wszystkiego oraz który z nich jest najlepszy. Każda stylistka powinna posiadać w swoim wyposażeniu preparat do dezynfekcji rąk, powierzchni i sprzętu oraz środek do dezynfekcji zanurzeniowej.

Wybierając najlepszy powinniśmy, więc, najpierw określić, jakie cechy nosi idealny środek do dezynfekcji. Idealny środek dezynfekcyjny powinien cechować się szybkim działaniem, przy zastosowaniu niskiego stężenia bez wywoływania oporności drobnoustrojów oraz dobrą biodegradacją. Nie powinien wykazywać właściwości toksycznych oraz powinien być ekonomiczny. To, czy warto wybierać preparat zapachowy, czy bezzapachowy jest już kwestią indywidualną. 


Higiena skóry dłoni

Aby móc bezpiecznie świadczyć usługi ręce stylistki każdorazowo przed i po zabiegu powinny być umyte mydłem antybakteryjnym i zdezynfekowane. Po umyciu i osuszeniu rąk powinniśmy przystąpić do dezynfekcji dłoni. Podczas tego etapu najczęściej stosujemy środek dezynfekcyjny na bazie alkoholu etylowego. Występuje on w formie wygodnego spryskiwacza, płynu lub żelu. Po pobraniu około 3 ml preparatu wciera się go w dłonie przez czas około 30 sekund wg schematu Ayliffe, co pozwala uniknąć pominięcia któregokolwiek z obszaru dłoni. Ze względu na wzmożoną częstotliwość używania i właściwości wysuszające tych preparatów, dobrym wyjściem jest wybór środka posiadającego w swoim składzie posiada substancje nawilżające. (kliknij)


Dezynfekcja powierzchni

Powierzchnie, z których korzystamy na co dzień niejednokrotnie mają kontakt z narzędziami używanymi podczas stylizacji rzęs, dlatego one również powinny być poddane procesowi dezynfekcji. Tu z pomocą idą nam wygodne w użyciu środki do dezynfekcji w formie spryskiwaczy (kliknij). Daną powierzchnię należy spryskać z odpowiedniej odległości, odczekać czas, jaki przewidział producent i wytrzeć do sucha. Czas, jaki należy odczekać zazwyczaj wynosi około trzech do pięciu minut. Do wyboru dostępne są gotowe środki (kliknij) oraz te w formie koncentratu do rozrobienia. Pamiętajmy jednak, że roztwór środka sporządzonego z koncentratu utrzymuje swoją aktywność biologiczną zazwyczaj przez 7 dni. Po tym czasie należy wymienić go na nowy.(kliknij)


W jaki sposób prawidłowo przeprowadzić dezynfekcję narzędzi?

Warto wydzielić miejsce lub pomieszczenie, gdzie będą wykonywane wszelkie czynności higieniczne. Pomieszczenie, w którym przygotowujemy roztwór roboczy powinno być odpowiednio wentylowane. 

Użyte narzędzia zanim zostaną poddane właściwej dezynfekcji powinny być poddane oczyszczeniu wstępnemu, czyli spryskaniu preparatem do dezynfekcji narzędzi, następnie oczyszczone z jakichkolwiek zanieczyszczeń, na przykład kleju, który przed procesem powinniśmy usunąć.

Gdy narzędzia są prawidłowo przygotowane do właściwej dezynfekcji, należy rozważnie wybrać jej rodzaj. Na rynku dostępna jest spora ilość preparatów. Ze względu na wydajność, najrozważniejszą opcją będzie zakup środka w formie koncentratu. Roztwór roboczy do właściwej dezynfekcji przygotowujemy codziennie, najlepiej rozcieńczając koncentrat wodą destylowaną, chyba, że producent przewidział inną formę rozcieńczenia. Okres przechowywania sporządzonego, aczkolwiek nieużytego roztworu to najczęściej 7 dni lub w przypadku środków, do których dołączony jest aktywator 14 dni. Roztwór użyty nie powinien być ponownie dopełniany, ze względu na ryzyko obniżenia jego właściwości biobójczych. Każdego dnia powinien być przygotowany nowy, świeży roztwór. Narzędzia użytkowane podczas zabiegu stylizacji rzęs muszą być poddane dezynfekcji zanurzeniowej. Spryskiwanie narzędzi nie jest wystarczające i nie może być stosowane zamiennie.

Roztwór może być przygotowywany w specjalnych wanienkach dezynfekcyjnych, które znacząco ułatwiają proces dezynfekcji oraz późniejsze przenoszenie narzędzi. Wanienka taka powinna być wykonana z twardego tworzywa odpornego na używane środki. Pojemność powinniśmy dobrać do naszych potrzeb. Sitko wchodzące w jej skład pomoże w wyjęciu narzędzi i osuszeniu ich bez konieczności kontaktu, a pokrywa zapobiegnie parowaniu roztworu. Narzędzia powinny być całkowicie zanurzone i luźno leżeć w roztworze.

 

Ciekawą alternatywą dla wanienek dezynfekcyjnych jest myjka ultradźwiękowa, usuwająca zanieczyszczenia na drodze zjawiska kawitacji. Należy jednak zwrócić uwagę, że nie każdy środek może być stosowany w myjce ultradźwiękowej. Wanienka lub myjka po napełnieniu powinna być opisana imieniem, nazwiskiem osoby przygotowującej, a także stężeniem, nazwą preparatu i czasem sporządzenia. Czas dezynfekcji liczony jest od wrzucenia ostatniego narzędzia i fakt ten również powinien być odnotowany.

 

 

Efektywność dezynfekcji:

Efektywność dezynfekcji zależy głównie od właściwości, stężenia środka dezynfekcyjnego, dokładności jego rozpuszczenia, temperatury roztworu, czasu ekspozycji, tolerancji materiałowej oraz tego czy roztwór jest świeży.

Gdy narzędzia są zdezynfekowane, należy je dokładnie opłukać, najlepiej wodą destylowaną, co zapobiegnie tworzeniu się plam i osadów. Ze względu na silne właściwości roztworu powinno użyć w tym czasie rękawiczek. Następnie czyste narzędzia należy osuszyć. Po zakończeniu procesu dezynfekcji, myjkę lub wanienkę opróżnia się z roztworu, a następnie myje i dezynfekuje i osusza. Tak przygotowane narzędzia mogą być bez obaw użyte podczas świadczenia usług.

 

W związku z coraz większym wzrostem świadomości wśród klientów, powinna wzrastać też świadomość usługodawców w zakresie higieny i bezpieczeństwa. Zapewni to nie tylko prestiżowy,  wzorcowo czysty salon ale także czyste sumienie i pewność, że klient oprócz pięknych rzęs nie otrzyma w gratisie zakażenia.

 

autor: Anna Chrostowska, Instruktor Noble Lashes