Wczytuję dane...

Higiena rzęs

Higiena to jeden z podstawowych czynników wpływających na trwałość aplikacji rzęs przedłużonych.

 

Zanim przejdziemy do wykonania zabiegu, warto więc poświęcić chwilę na umycie rzęs klientki. Do usunięcia makijażu oczu, zrogowaciałego naskórka czy osadów w przestrzeniach międzyrzęsowych i na brzegach powiek świetnie nadaje się specjalistyczny szampon w piance, np. Noble Lashes. Obecnie na rynku dostępnych jest mnóstwo produktów przeznaczonych do tego celu. Mają one podobne składy i wybierając idealny kosmetyk do naszego gabinetu pamiętajmy, by zapoznawać się z etykietami oraz mieć świadomość, które składniki są pożądane, a których lepiej unikać. Ważne, by szampon nie zawierał SLS-ów, parabenów, ani składników natłuszczających. Pożądane są natomiast wyciągi roślinne o działaniu przeciwzapalnym.

Dodatkowo warto mieć w swoim gabinecie hipoalergiczny produkt do czyszczenia brzegów powiek – do nabycia w aptece.




Często poruszanym tematem jest tworzenie własnych kompozycji myjących na bazie  kosmetyków drogeryjnych. Pamiętajmy, iż modyfikacja dostępnych na rynku produktów kosmetycznych wiąże się ze zmianą ich składu i stężenia. Zmiany tych właściwości mogą spowodować, iż dany kosmetyk wpłynie na organizm inaczej niż się tego spodziewamy. Osobiście takich roztworów nie wykonuję, a swoim klientkom proponuję zakup zalecanego produktu, posiadam taki kosmetyk do odsprzedaży, bądź oferuję butelkę pianotwórczą razem z informacją o sposobie samodzielnego przygotowania  szamponu do mycia rzęs.

Jakie łatwo dostępne produkty klientka może stosować w domu? Poza specjalistycznym szamponem do rzęs, oczywiście możemy zalecić także alternatywę w postaci delikatnego szamponu w piance dla dzieci (ważne by był to produkt o formule ,,no tears’’, czyli łagodnej dla oczu), bądź inny sprawdzony kosmetyk. Istotna jest także znajomość odczynu polecanych przez nas kosmetyków.  Przykładowo, produkty o niskim, kwaśnym pH, nie powinny być używane bezpośrednio przed zabiegiem przedłużania rzęs, ponieważ domykają łuskę włosa. Kierujmy się własnym doświadczeniem, testujmy, porównujmy i wybierajmy to, co sprawdza się dla nas.






Sam proces oczyszczania rzęs bezpośrednio przed zabiegiem może wyglądać dwojako: pierwszym sposobem jest zaproponowanie klientce samodzielnego wykonania tej czynności. W tym celu należy udostępnić jej  produkt do mycia rzęs, dostęp do wody oraz miękki papierowy ręcznik i poprosić o dokładne wymycie szamponem, opłukanie wodą i osuszenie ręcznikiem okolic oczu. Jest to najwygodniejsza forma.

Druga możliwość polega na umyciu rzęs  przez stylistkę. Na zamknięte oczy klientki w pozycji leżącej  należy zaaplikować piankę i przy użyciu wskazujących palców lub pędzla do czyszczenia rzęs (o gęstym, miękkim włosiu – dostępny w Noble Lashes) myć je ruchami wymiatającymi od brzegów powiek po końce rzęs, aż do momentu całkowicie czystej okolicy oka. Aby usunąć resztki produktu i rozpuszczonych zanieczyszczeń należy oczy kolejno przepłukiwać wodą

Najwygodniej będzie odchylić głowę klientki na lewą stronę i opłukać lewe oko od wewnętrznego kącika w kierunku zewnętrznym (przydatna do tego jest malutka buteleczka wody) jednocześnie przytrzymując ręcznik papierowy na skroni klientki, by nie zamoczyć całej jej twarzy. Analogicznie postępujemy przepłukując oko prawe, odchylając przedtem głowę klientki w prawo. Oczy klientki należy osuszyć a następnie upewnić się, że nie są podrażnione i nie jest odczuwalny żaden dyskomfort. Dopiero wówczas można przejść do kolejnych etapów zabiegu. Właściwie przeprowadzona kąpiel rzęs przed zabiegiem ułatwia nam pracę – podobnie jak właściwe pouczenie klientki o konieczności utrzymania higieny okolicy oczu między wizytami w gabinecie.


Autor:

Dorota Leśniewska
Instruktor Noble Lashes